Gerçek İnciyle İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey

Gerçek İnciyle İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey
 
 1. İnci nasıl oluşur?
 

İnci, insanlık tarihinin en eski ve en değerli mücevherlerindendir. İncilerin kaynağı yumuşakçalar ailesinden olan istiridyelerdir. İstiridyeler denizlerde yaşayan kabuklu canlılardır. Doğal bir incinin oluşması, aslında istiridyenin içine kaçan deniz kumuna karşı istiridyenin kendini savunma mekanizmasıyla ortaya çıkar. İstiridye içine kaçan kumu yabancı ve tehlikeli madde olarak algılar ve kendini korumak için bu yabancı maddeyi ürettiği  katı, sert, parlak ve güçlü madde olan sedef mineraliyle sarmaya başlar. Zamanla istiridyenin kendini korumak için ürettiği sedef minerali kumu güçlü bir taş haline getirir ve bu taşa ‘inci’ denir.

  
 1. İnci doğurur mu yavrular mı?


 

 

Toplum arasında yaygın olarak kabul edilen çok yanlış bir inanış da ‘doğal inciler doğurur’ inanışıdır. Doğal incilerin yapısınıın korunması ve şeklinin muhafa edilmesi için uygun ortam koşullarınn sağlanması ve bakımlarının özenli bir şekilde yapılması gerekir. Bakımı yapılmayan ve uygun ortam koşullarında bulunmayan incilerin şeklinde zamanla bozulmalar meydana gelir. Bu durumuda toplum doğal incisinin yavrulaması olarak nitelendirirler. Fakat incilerin şeklinin bozulması sanıldığının aksine incinin değerini bozan bir problemdir. Doğal hakiki incisi olanların, incilerin bakımında özenli olmaları, incilerin değerini kaybetmemesi için dikkat edilmesi gereken önemli bir faktördür. 
 1. Kültür incisi nedir deniz incisi nedir? Aralarında fark var mıdır?
 

İnci, değerleri mücevherler arasında bir canlı tarafından oluşturulan tek mücevherdir ve kullanımı M.Ö. 420’lere dayanmaktadır. Antik Mısır’dan Çin’e  kadar tüm zamanlarda çok beğenilen ve kullanılan bir mücevherdir. Dolayısıyla yoğun talep ve doğal inci elde etmekte yeterli olmamıştır. Tüm bu taleplere çözüm bulan Kokichi Mikimoto, 1893 yılında Japonya’da  “kültür incisi” yaratmıştır. 

 

Kültür incisi “sahte inci” demek değildir. Tatlı ya da tuzlu suda ya da denizin belirli bölgesinde istiridyelerin doğal yaşam koşullarına uygun ortam oluşturularak kurulan istiridye çiftliklerinde üretilmektedir. İstiridye veya midyelerin içine kum taneleri kontrollü bir şekilde koyulup onların sedef minerali üretimi tetiklenmektedir. Bu şekilde oluşturulan kültür incileri 3 ile 8 yıl süre içinde inci üretmiş olmaktadır. Aralarında gözle görülür bir fark yoktur, doğal incide kum rastgele istiridyenin içindedir ve sedef katmanı yapısında sıktır, kültür incisinde ise kontrollü yabancı cisim konulmuştur ve sedef katmanı incedir. Fakat günümüzde doğal incinin çok nadir bulunmasından ötürü kültür incisi tercih edilmektedir. Bununla birlikte, doğal inci çok daha değerli olsa da, eğer şekli bozuksa kültür incisi kadar değerli kabul edilmez.

 
 1. İnci’nin gerçek mi sahte mi olduğunu nasıl anlarız?


 

 

İncinin gerçek mi sahte mi olduğunu anlamak için birkaç yöntem vardır. 

 
 • Öncelikle incinin çok mükemmel bir yapısının olması gerçek olmadığını gösterebilir. Çünkü doğal da olsa kültür incisi de olsa istiridyenin içinde oluştuğundan mutlaka minik kusurlar vardır. 
 

 
 • İkinci olarak parlaklığı, ışık çarptığında pırıl pırıl görünür hatta yakından baktığınızda kendi yansımanızı görebilmelisiniz. 
 • Üçüncü farklılık ise incinin rengidir çünkü gerçek inci bembeyaz olmaz hafif pembe tonlu beyaz rengindedir. 
 • Ayrıca incinin boyutu da çok önemlidir. Ne kadar mükemmel şekilli olmasa da orantılı olmasına dikkat edilmelidir.
 • İncilerin ağırlığına dikkat etmek gerekir çünkü sahte inciler çok hafiftir.
 • Gerçek inciye dokunduğunda mermere dokunuyor gibi soğukluk hissi vermesi gerekir. İyi kalitede sahte incilerde bu hissi verebilir bu yüzden tek başına bir maddeye bakarak inci almak risklidir.
 

Tüm bunların yanı sıra incinin gerçekten gerçek olup olmadığını anlamak için testler yapılmaktadır. İncinin bir uzman tarafından değerlendirilmesi ya da Mikroskop testi, X-radyografi  testi, refragtometre testi vb. testler yaptırılabilir. Ayrıca sertifikalı ürünler tercih ederek incinin kalitesinden ve gerçekliğinden emin olunabilir.

  
 1. İnci’nin faydaları nelerdir?
 
 • İnci kullanımı, vücutta bulunan kalsiyum oranı zengin yapıları (diş ve kemikler gibi) güçlendirir. Yani vücuda alınan kalsiyumun yararlı biçimde kullanılması ve daha verimli hale gelmesini sağlar.
 • Bu değerli taş, adet sorunlarına karşı koymanın yanı sıra doğurganlıklarını, güzelliğini ve çekiciliğini artırmaya yardımcı olabileceği için kadınlar için faydalıdır. 
 • Zihinsel huzuru ve dengeyi sağlamanın yanı sıra göz, boğaz, bağırsak ve mide hastalıklarını hafifletebilir.

 

 • İnciyi kullanan kişi, vücudunda üretilen pozitif enerjileri hissedebilir, zihnini güçlendirebilir, sağlıklı uykuyu teşvik edebilir ve onu zihinsel gerilimlerden kurtarabilir.
 • Olumsuz duygulardan arındırır ve öz güveni artırır.
 • Dikkat çekici, ilgi duyulan ve güven veren bir taştır.

 

 

 

 

 • Sezgi yeteneğini artırır.
 • Gerçek inci güç ve yücelik duygusu uyandırır.
 • Şans taşı olarak da bilinen incinin talihi açtığına inanılır.
 • Öz güveni artırır, cesaret verir, albenisi olan ve dikkat çekici yapan bir taştır.
 • İnci meydana geliş şekli gibi, aynı zamanda sabrı ve meşakkati de sembolize etmektedir. Yani üzerlerinde inci taşıyan kişiler çok daha sabırlı ve sakin olup dinginleşirler. 
 • Duyguları, özellikle öfkeyi dengeler.  
 1. Hakiki İnci Nasıl Anlaşılır?
 

 • Gerçek inciler büyüteç altında yüzey pürüzlü görünür fakat sahte olanlar pürüzsüz görünür.
 • Hakiki inciler düzensiz renk dağılımına ve şekle sahiptir. Sahte olanlar tek renktedirler ve düzgün şekildedirler.
 • Hakiki incilerin delikleri küçük ve düzenlidir, sahte incilerin ise delikleri geniş ve düzensizdir.
 • Hakiki inciler ağırdır, sahte inciler çok hafiftir.
 
 1. Bir İnci’nin Doğal olup olmadığını nasıl anlayabiliriz ?
 

 

Doğal inciler, bir tür tahriş edici (bir parça kabuk, kemik, pul veya hatta bir parazit), istiridye, midye veya deniz kulağı gibi inci üreten bir yumuşakçaya yerleştiğinde ortaya çıkar. Yumuşakça, kendisini yabancı cisimden korumak için yabancı elementin üzerinde bir çekirdek oluşturur ve önümüzdeki birkaç yıl içinde onu sedef katmanlarıyla kaplamaya devam eder. İncinin boyutunu, rengini ve şeklini belirleyen faktörler, çekirdeğin boyutu ve şekli ve yumuşakçaların bulunduğu okyanus bölgesi ile ilgilidir. 

 

Kültür incileri ile doğal inciler arasında var olan temel fark sedefin kalınlığındadır - incinin rengini ve parlaklığını tutan dış kabuk. İncileri daha hızlı yapmak için, kültür incileri genellikle doğal bir inciden başlayacak olanlardan daha büyük çekirdeklerden oluşur. Daha büyük çekirdekle bile ince bir inci yetiştirmek iki ila üç yıl sürüyor, bu nedenle inci yetiştiricileri için zaman azaltmanın neden önemli olduğunu anlamak kolay. Şekilde gösterilmektedir.

 

 

Bugün, karşılaşacağınız hemen hemen her inci kültür incisidir. Arzu edilen doğal inciler son derece nadirdir ve bu nedenle oldukça yüksek derecede pahalıdır. Aslında, çiftliklerde olmayan yaklaşık 10.000 istiridyeden yalnızca biri inci üretebilir ve bunların yalnızca çok küçük bir yüzdesi, istenen bir şeyin doğru şekli, boyutu ve renginde bir mücevher verir. Doğal inciler her zaman nadir görülmüştür ve evrensel olarak maliyetlidir. Genellikle karat ağırlıklarına göre satılırlar, ancak bugün piyasadaki doğal incilerin çoğu eski incilerdir, çünkü neredeyse her inci üreticisi artık kültür incilerine güvenmektedir. Doğal inciler basitçe çok riskli, nadirdir ve bulunup satılamayacak kadar pahalıdır.

 

Doğal bir inci satın alma fırsatınız varsa, inci kalitesini belirten ve doğal olduğunu kanıtlayan resmi bir gemolojik röntgen sertifikası ile gelmediği sürece satın almaktan kaçınmanız önerilir. Bu kadar nadir, pahalı ve güzel bir şey için biraz güvenlik şarttır.

 
 1. İnci’nin kıymetini belirleyen faktörler nelerdir?
 

 

Genel olarak inci değerini etkileyen 7 faktör vardır: şekil, boyut, renk, parlaklık, yüzey kalitesi, sedef kalitesi ve uyum. Elmas değerlemesinin karatı ( 4C) gibi, inci içinde 7 değer faktörü vardır. İnci derecelendirme sistemlerini standartlaştırmak için “Gemological Institute of America (GIA)” tarafından yaratılmıştır. Bir incinin özelliklerinin ve güzelliğinin ana bileşenlerini daha dengeli ve kapsamlı bir şekilde temsil ederler.

 

Farklı inci türlerinin kendine özgü özellikleri ve ölçütleri olduğunu belirtmekte fayda var. Bu nedenle, her bir değer faktörünü basitçe alıp iki farklı inciyi değerlendirmek için kullanamazsınız.

 
 1. İncilerde İlerleyen zamanlarda renk değişimi oluyor mu?
 

Düzenli bakımı yapılan, parfüm, krem, saç spreyi gibi kozmetik maddelerden korunan incilerin rengi değişmez. Fakat kapalı yerlerde muhafaza edilen fazlaca sigarı dumanına maruz kalmış incilerin renginde sararma görülebilmektedir.

 

 

İncilerin uzun süre kapalı ve havasız kalması, matlaşmalarına neden olur. İncilerin organik olduğunu unutmamak ve sık sık havalandırarak yenilenmelerini sağlamayı unutmamak gerekir.

 
 1.  İnci alırken neye dikkat etmeliyiz?
 

 

İnci satın alırken mutlaka dikkat edilmesi gereken nokta alınan incinin hangi firmadan alındığı ve firma patentinin olup olmadığıdır. Günümüzde değerli mücevherleri uluslararası standartlar ile denetlendiği için güvenli alışveriş yapılabilmektedir.

 1.  İnci’nin koruma ve muhafazası nasıl yapılmalıdır?
 
 • Kozmetik maddeler, saç, spreyi ve parfüm kullanırken incilerinizi çıkarmanız, bu ürünleri kullandıktan birkaç dakika sonra takmanızı önermektedir.
 • İncilerin uzun süre kasalarda veya kapalı yerlerde saklanması, kuruyup matlaşmalarına neden olur. O yüzden sık sık takmak ve düzenli bakım, incilerin hava alarak kendilerini yenilemelerini sağlar.
 

 
 • İncileri saklamak için en uygunu yumuşak kadife keselerdir. İnci kullanıldıktan sonra yumuşak bir bezle silinmelidir.
 


 
 1.  Bir istiridyenin içerisinden bir tane inci mi çıkar yoksa daha fazla mı ve renklerin de farklılık olur mu?
 

Bu durum incilerin bulunduğu ortama göre değişmektedir. Örneğin tuzlu su incileri tatlı su incilerinden daha pahalıdır. Bunun nedeni, tuzlu suda inci taşıyan istiridyelerin yalnızca 1 inci (veya Akoya durumunda en fazla 2) yetiştirebilmesi, tatlı su inci istiridyelerinin ise bir büyüme döngüsünde 50 inci verebilmesidir.

  
 1. İnci çeşitleri nelerdir?
 

İnciler, yetiştirildikleri sulara bağlı olarak tatlı su incileri ve tuzlu su incileri (deniz suyunda yetişen) olarak ikiye ayrılabilir. Genellikle 3 tür tuzlu su incisi vardır: Akoya İncisi, Güney Denizi İncisi ve Tahiti İncisi. Tatlı su da dahil olmak üzere her inci türü, dünyanın belirli bölgelerine özgü benzersiz bir habitatta inci taşıyan belirli bir istiridye türünde büyür.

Genel olarak, tuzlu su incileri tatlı su incilerinden daha pahalıdır. Bunun nedeni, tuzlu suda inci taşıyan istiridyelerin yalnızca 1 inci (veya Akoya durumunda en fazla 2) yetiştirebilmesi, tatlı su inci istiridyelerinin ise bir büyüme döngüsünde 50 inci verebilmesidir.
 
 1. İnci’nin renkleri nelerdir?
 

 

Hakiki inci renkleri de gayet çeşitlidir. Koyu renkler örneğin siyah inci, gümüş rengi, koyu yeşil gibi renkli olanlar genellikle Tahiti incisine aittir. Güney Denizi İncisi beyaza ya da altın rengine yakın bir renkte olduğu görülmektedir. Akoya İncisi ise daha pastel renklerde karşımıza çıkmaktadır. 
 1. Barok inci nedir?
 

 

Barok inciler, düzensiz küresel olmayan şekle sahip incilerdir. Genellikle kültürlü tatlı su incileri baroktur, çünkü tatlı su incileri boncuk çekirdekli yerine manto dokusunda olduğu görülmektedir. Bu incilerin şekilleri, belirgin şekilde oval, eğri, kıstırma veya topaklı şekillere kadar değiştiği görülür.

 
 1. İnci niye değerlidir?
 

İnci; sıcak denizlerde, istiridyelerin salgıladığı özel mineraller ve sedef minerali ile oluşan ve bir canlı tarafından üretildiği yegane mücevherdir.  Aslında, inciyi en değerli ve eşsiz yapan oluşumunun çok düşük ihtimal ve çok zor olmasıdır. Örneğin istiridye çiftliklerde olmayan yaklaşık 10.000 istiridyeden yalnızca biri inci üretebilir ve bunların yalnızca çok küçük bir yüzdesi, istenen bir şeyin doğru şekli, boyutu ve renginde bir mücevher verir. Ayrıca, inci üreten yumuşakçaların doğal yataklarının çoğu, geçmişte aşırı hasat nedeniyle tükenmiştir. İncilerin zarafetinden günümüzde de istifade edebiliyor olmamız yapay olarak inci yetiştirmek için gösterilen çabadır. Japonlar 1900'lerin başlarında inci içeren yumuşakçalara bir çekirdek ekip sonra onu okyanusa geri döndürerek incinin kültür incisi olarak bu güne getirilmesini başardılar. 
 1. Kültür incileri ile taklit inciler aynı mıdır?

Sunumun başında da ayrıntılı olarak anlatıldığı gibi kültür incileri sahte inci demek değildir. Sahte inciler makinalar ile üretilen plastik gibi ham maddeler ile satışa sunulan ürünlerdir. Fakat kültür incisi kontrollü bir şekilde istiridye ve midyeye verilen kum benzeri katıların 2-8 yıl boyunca istiridye çiftliklerinde, gerçek istiridye ve midyeler tarafından üretilmesi ile oluşmaktadır.

 1. İnci neyi temsil eder?
 

Yeryüzünde insanoğlunun paha biçilemeyen mücevherlerinin başında yer alan inci, diğer mücevherlerden çok farklıdır. Çünkü diğer tüm değerli mücevherler yer altında oluşurken inciyi bir canlı, istiridye, kendini korumak için oluşturur yani organik kökenlidir. İnci, katman katman sedef minerali ile işlene işlene son şeklini alır.

 

princess-diana-pearls.jpeg391079e440080e79e997f68e12f93c59.jpeg

 

 Saflığı, güzelliği, sevgiyi ve zarafeti temsil eder. Özellikle astrolojide, kadim uygarlıklarda tanrıçaların kullandığı mücevher olarak inci canlandırılır. Tarih boyunca saraylarda, kraliçelerin, prenseslerin kullandığı soyluluğu ve zarafeti vurgulayan mücevherdir.  Ayrıca incinin; bilgelik, zenginlik, cömertlik, sabır, barış ve şansı da temsil ettiği bilinir.  
 1. İnciler nasıl fiyatlandırılıyor fiyat aralıkların nedir?
 

İncilerin fiyatları çeşitlerine ve kolay elde edilip edilmediğine göre belirlenmektedir. 

 

Tahiti İncileri;

 • En geniş koyu doğal renk yelpazesine sahip en egzotik çeşit olarak kabul edilir. 
 • "Siyah inciler" veya "siyah Güney Denizi incisi" olarak da bilinen Pinctada Margaritifera Cumingii adı verilen siyah dudaklı istiridyede yetiştirilirler.
 •  Fransız Polinezyası, Fiji, Cortez Denizi ve Cook Adaları'na özgüdürler.
 • Tipik Fiyat Aralığı:
 • Düşük: 200 ABD dolarının altında
 • Ortalama: 200 ABD Doları - 600 ABD Doları
 • İyi Kalite: 1000 ABD Doları - 36.000 ABD Doları veya üstü

Akoya İncileri;

 • Çoğu insanın aşina olduğu klasik, yuvarlak beyaz incilerdir. 
 • Genellikle Japonya ve Çin'de Pinctada “fucata martensii” adı verilen bir tuzlu su istiridye türünde yetiştirilirler. Bu türde yetişen doğal Akoya incileri oldukça nadirdir.
 • Tipik Fiyat Aralığı:
 • Düşük: 100 ABD dolarının altında
 • Ortalama: 150 ABD Doları - 300 ABD Doları
 • İyi Kalite: 400 ABD Doları - 6.000 ABD Doları veya üstü
 

Tatlı su incileri;

 • Günümüz takılarında en çok bulunan incilerdir. Bu nedenle, piyasadaki en uygun fiyatlı inci türleridir.
 •  Tatlı su incileri, Hyriopsis cumingii yumuşakçalarının içinde Çin'deki nehirler, göller ve göletlerde yaygın olarak yetiştirilmektedir ve bunların üretimi de son yıllarda Güneydoğu Asya'da artmaya başlamıştır.
 • Tipik Fiyat Aralığı:
 
 • Düşük: 20 ABD dolarının altında
 • Ortalama: 30 ABD Doları - 50 ABD Doları
 • İyi Kalite: 65 ABD Doları - 5.000 ABD Doları veya daha fazla
 

Güney Denizi İncileri;

 
 • Dünyanın en değerli kültür incileridir. 
 • Avustralya, Burma, Endonezya ve Filipinler'deki en büyük inci istiridyesi Pinctada maxima'da yetiştiriliyorlar.
 • Tipik Fiyat Aralığı:
 • Düşük: 200 ABD dolarının altında
 • Ortalama: 250 ABD Doları - 450 ABD Doları
 • İyi Kalite: 1.200 ABD Doları - 135.000 ABD Doları veya daha fazla
 

Doğal Tuzlu Su İncileri;

 
 • Pinctada radiata ve Pinctada margaritifera çeşitlerinden gelir. 
 • Arap Körfezi'ne özgüdür. 
 • Bu doğal inciler inanılmaz derecede nadirdir ve değerleri inci başına 500 ABD Dolarından 2.000 ABD Dolarına kadar önemli ölçüde değişebilir.

 

Etiketler: İnci Hakkında Merak Edilenler
Ocak 03, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Çerez Örnek